BLOG

Plastik Boya ile Silikonlu Boya Arasındaki 3 Fark

Şubat 29, 2016

Yaşam alanlarınızı güzelleştirmenin ve temizlemenin en temel yolu boya yaptırmaktır. Yeni bir eve girdiğinizde, yeni bir ofis edindiğinizde ya da uzun süredir aynı alanda vakit geçirdiğinizde yapılan ilk yenilik boyamadır. Bu yüzden boyalar hakkında daha fazla bilgi edinilmesi gerekebilir.

En çok tercih edilen boya türleri hangileridir?

Plastik boya, en eski ve en bilinen boya türlerindendir. Silikonlu boya ise, nispeten daha yeni ama en çok tercih edilen boya türüdür. Her ikisinin de tercih edilme nedenleri farklıdır. Kısaca bahsederek aralarındaki farkları açıklayalım.

Plastik boyanın özellikleri nelerdir?

  • Plastik boyanın mat ve pürüzlü bir görüntüsü vardır ancak nefes alabilme ve ekonomik özelliklerinden dolayı tercih edilir.
  • Kolay leke tutar. Herhangi bir kirlenme söz konusu olduğunda silerek çıkarsanız da boyanın rengini bozabilirsiniz.
  •  Renk kartelası oldukça geniştir.

Silikonlu boyanın özellikleri nelerdir?

  • Duvarda pürüzsüz bir görünüm sağlar.
  • Herhangi bir lekelenme olduğunda sabunlu bir bezle silerek kolayca çıkarabilirsiniz. Silinebilir olması nedeniyle uzun yıllar yeniden boyatma ihtiyacı hissetmezsiniz.
  •  Silikonlu yapısı ile yine üstün nefes alma özelliğine sahiptir.

Boya seçimini nasıl yapmalıyız? 

Her iki boya türünün de özelliklerine bakarak tercihinizi belirleyebilirsiniz. Şöyle ki; temelde istediğiniz daha parlak ve temizlenebilir duvarlar ise silikonlu boya sizin için en doğru tercih olacaktır. Ekonomi önemli ise daha mat yapıdaki ve silinme özellikleri olmayan plastik boyalar tercih edilebilir.

Boyama işlemi nasıl yapılmalıdır?

Boyanızın rengini ve türüne karar verdikten sonra yapılması gereken en doğru hareket, işi uzmanına teslim etmek olacaktır.

 Yorulmadan, kaygılanmadan yaşam alanınızı en iyi ustalara emanet edip, yenilikler yaptırabilirsiniz. Siz sadece renkleri, boya türünü ve ustanızı seçin; istediğiniz yenilik ve değişikleri anlatın, gerisini onlara bırakın.

Sonuç: Daha güzel ve yeni bir yaşam alanının getirdiği mutluluk!

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp İle Bize Ulaşın.